مدیر دفتر تجاری‌سازی و اشتغال جهاد دانشگاهی واحد اصفهان؛

همایش مشاغل خانگی بانوان در اصفهان برگزار شد

۱۵ آبان ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۶ کد : ۱۲۸۲۷ عمومی
مدیر دفتر تجاری‌سازی و اشتغال جهاد دانشگاهی واحد اصفهان گفت: در طرح جدید مشاغل خانگی، اگر پشتیبان‌ها از نظر آموزش و ارائه تسهیلات حمایت شوند، می توانند نیروهای بیشتری را به کار گیرند.
همایش مشاغل خانگی بانوان در اصفهان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان، هومن سراج، در همایش مشاغل خانگی بانوان که در سالن اجتماعات اداره کار شهرستان اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: در زمینه طرح مشاغل خانگی، طبق تفاهم‌نامه بین جهاد دانشگاهی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ، مقرر شد که  در 24 استان کشور زنان سرپرست خانوار شناسایی و در قالب این طرح مشغول به کار شوند.
وی افزود: سهم استان اصفهان در اجرای این طرح ۴۶۰ نفر است. این آمار نسبت به تعداد ۶۷ هزار نفر زنان سرپرست خانوار در استان  اندک است.
سراج با بیان اینکه این طرح از خرداد امسال آغاز به کار کرد، گفت: این طرح از چند فاز تشکیل می‌شود که گام نخست شناسایی زنان سرپرست خانوار است. با کمک دفتر امور بانوان استانداری و اداره‌ کار ، رفاه و تامین اجتماعی استان اصفهان  اسامی افراد دارای شرایط جمع‌آوری و با این نفرات تماس گرفته شد.
وی توضیح داد:در این طرح  زن سرپرست خانوار به کسی اطلاق می شود که بیکار باشد، برایش بیمه رد نشده باشد و مقرری هم از کمیته امداد، بهزیستی و دیگر مراکز دریافت نکند.
مدیر دفتر تجاری‌سازی و اشتغال جهاد دانشگاهی واحد اصفهان مهم‌ترین مسئله برای موفقیت در اشتغال را داشتن انگیزه و علاقه درونی معرفی کرد و گفت: در گام اول طرح از متقاضیان این سوال پرسیده می شود که به فعالیت های کارافرینی و مشاغل خانگی علاقه دارند یا خیر و سپس نفرات علاقمند جهت شرکت در جلسات اموزشی تشریح طرح دعوت می شوند.
مدیر دفتر تجاری‌سازی و اشتغال جهاد دانشگاهی واحد اصفهان با بیان اینکه گام بعدی شامل شناسایی مزیت‌های شهرستان ها  و همچنین نفرات پشتیبان‌ است، خاطرنشان کرد: در استان اصفهان نیز با همکاری دستگاه های مربوطه مزیت های شغلی استان شناسایی، انتخاب  و تقسیم بندی شد. شناسائی پتانسیل‌ها و مزیتهای نسبی و رقابتی مناطق و جلب مشارکت فعالین و اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی و غیردولتی که توان مشارکت در اجرای الگو توسعه مشاغل خانگی را دارند و مداخله توسعه‌ای دستگاههای اجرائی،  از نکات مهم و کلیدی است.
سراج با اشاره به مشکلات طرح‌های پیشین، گفت: پس از بررسی، طرح جدیدی در قالب الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی  ارائه شد که در آن بسیاری از مشکلات قبلی رفع شد. در الگوی یاد شده دیگر تمرکز صرف بر اعطای وام کم بهره نبوده و مشاوره و توانمندسازی افراد، قبل از معرفی به  پیشران‌ها صورت خواهد گرفت .یکی از مسائل و مشکلات اصلی در طرح های قبل، موضوع تسهیلات بود که متاسفانه بسیاری از این وام ها صرف اشتغال زایی نشده بودند؛ به همین دلیل در طرح جدید به فرد متقاضی تسهیلاتی داده نمی‌شود.
وی ادامه داد: در این طرح موضوع اتصال افراد به پشتیبان ها مطرح است که در این میان جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد واسطه فعالیت می کند. به طور مثال افرادی که دارای توانمندی در رسته های مختلف شغلی هستند و می توانند با این واسطه چند فرد دیگر را نیز مشغول به کار کنند را پشتیبان قرار می‌دهیم .
سراج یادآور شد: در این طرح حمایت ما از این پشتیبان ها انجام می شود. اگر پشتیبان ها را از نظر آموزش و بحث های مختلف و حتی ارائه تسهیلات حمایت کنیم، می توانند نیروهای زیادی را به کار بگیرند.
مدیر دفتر تجاری‌سازی و اشتغال جهاد دانشگاهی واحد اصفهان در مورد بحث بازار شناسی و اتصال به بازار گفت: تاکنون با حدود ۷۰ برند مطرح کشوری رایزنی شده است که به واسطه آنها بتوانیم محصولات را به بازار عرضه کنیم. در الگوی جدید سعی شده مواردی نظیر توسعه رشته‌های نوین، توجه به مزیت‌های نسبی و رقابتی، پایدار سازی این مشاغل، توسعه فعالیت‌های شبکه‌ای، راهنمایی ، مشاوره و ارزیابی متقاضیان ، تنوع شیوه‌های آموزشی، اتصال به بازار، هدفمندی حمایت‌ها ، کاهش وابستگی زیاد مشاغل خانگی به تسهیلات و ... ، مورد توجه ویژه قرار گیرد.

کلید واژه ها: تجاری سازی مشاغل جهاد دانشگاهی واحد اصفهان مشاغل خانگی


نظر شما :