مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاددانشگاهی واحد اصفهان افتتاح شد

۰۷ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۶:۳۴ کد : ۱۵۵۴۹ عمومی
مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاد دانشگاهی با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با پشتوانه نیروهای متخصص آماده ارایه خدمات پزشکی و پرستاری بر بالین بیمار در منزل است.
مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاددانشگاهی واحد اصفهان افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد اصفهان، مهدی ژیان‌پور معاون پژوهشی این واحد در نشست خبری در افتتاح مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاددانشگاهی واحد اصفهان، با بیان این که در این مرکز تمام خدمات بهداشتی پزشکی شامل نمونه گیری، انجام و ارسال جواب آزمایش، سرم درمانی، تزریقات، سوند ادراری، لوله معده، مدیریت و مراقبت انواع زخم و استومی، خدمات توانبخشی (فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی)، طب سنتی (فصد خون، حجامت، زالو درمانی و ماساژ)، طب سوزنی برای انواع بیماری ها، رادیولوژی پرتابل، مراقبت از سالمندان، بیماران محتضر و مادران باردار بعد از زایمان و اختصاص پرستار و آمبولانس جهت اعزام به سراسر کشور انجام می شود، گفت: افراد می توانند با شماره ۳۶۹۳۶ تماس و از خدمات این مرکز بهره مند شوند. تمام خدمات این مرکز با تعرفه دولتی به بیماران ارایه می شود و در این راستا تصمیم داریم اقدامی مجدانه را بدون هیاهو به سرانجام برسانیم، جهاددانشگاهی در سطح کشور با وجود پژوهشکده‌های معتبر از مصادیق این حرکت است. مراکز جهاددانشگاهی در تمام کشور بر موضوعات مختلف تمرکز دارند که در اصفهان نیز در حوزه مطالعات شهری با ۳ کارگروه فعال و حوزه درمان با آزمایشگاه تشخیص طبی مشغول به فعالیت است و موضوع مراقبت پزشکی در جهاد به جد پیگیری می‌شود.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی واحد اصفهان تصریح کرد: در حوزه پزشکی باید حداقل های خدمات با کیفیت مناسب به مردم ارایه شود، مرکز آزمایشگاه تشخیص طبی جهاددانشگاهی واحد اصفهان از نخستین مجموعه هایی راه اندازی شده در کشور پس از تهران است که با ارایه خدمات با کیفیت و هزینه مقرون به صرفه از سال ۱۳۶۳ تاکنون مشغول به فعالیت است.

ژیان‌پور گفت: ورود جهاددانشگاهی به حوزه پزشکی به این دلیل است که خدمات باکیفت با هزینه مناسب به مردم ارایه کند. این مراکز مناسب افرادی از جامعه است که می خواهند با هزینه های دولتی خدمات با کیفیت دریافت کنند.

وی اظهار کرد: جهاددانشگاهی در کشور در حوزه های مختلف تولید دانش بنیادی در پزشکی فعال است. بخشی از موضوعات درمان به معضلاتی همچون کیفیت زندگی که با آن در جامعه درگیر هستیم، متکی است. کیفیت زندگی به تاخیر انداختن لذات آنی برای رسیدن به لذات آتی است، از این رو یکی از موضوعاتی که در عرصه زندگی به آن احتیاج داریم این است که افراد جامعه به این کیفیت زندگی توجه کنند.

ژیان‌پور دریافت خدمات پزشکی در منزل را گامی مناسب در راستای رسیدن به کیفیت زندگی دانست و تاکید کرد: در حال حاضر اصفهان جزء آلوده ترین کلانشهرها در میان هشت کلانشهر کشور است. این که بتوانیم با ارایه خدمات بهداشتی و پزشکی در منزل از ورود بی مورد در سطح شهر بکاهیم اولویتی است که باید به آن توجه شود.

وی مزیت‌های استفاده از خدمات در منزل را کاهش استرس و تنش دانست و گفت: اکثر محیط های بیمارستانی و کلینیک ها استرس بسیاری برای بیمار و همراه آن به وجود می آورد که می توان با دریافت خدمات در منزل این مشکل را برطرف کرد.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی واحد اصفهان خاطرنشان کرد: در حال حاضر اکثر مراکز مراقبتی در سطح شهر توسط اشخاص اداره می شود و جهاددانشگاهی نخستین مرکزی است که به شکل حقوقی این کار را انجام می دهد. اکنون جهاددانشگاهی اصفهان بعد از تهران تنها مرکزی است که به این حوزه وارد شده و خدمات بهداشتی پزشکی با کیفیت مناسب و هزینه مقرون به صرفه ارایه می کند.

به دنبال عدالت درمانی برای بیماران هستیم

همچنین در این نشست محمد خادم‌الفقرا مدیر مرکز درمان در منزل جهاددانشگاهی واحد اصفهان، گفت: خدماتی مانند نمونه‌گیری، توانبخشی، مراقبت از مادران بعد از زایمان و افراد سالمند در این مرکز در سطح کلانشهر اصفهان ارایه می‌شود و مراقبت از بیماران ترخیص شده از بخش مراقبت‌های ویژه در برنامه‌های آینده قرار دارد.

وی راه ارتباط با این مرکز را شماره تلفن ۳۶۹۳۶ اعلام و اضافه کرد: ارایه خدمات درمان و مراقبت در منزل باعث کاهش اضطراب، هزینه‌ها و ترافیک شهری می‌شود.

مدیر مرکز درمان در منزل جهاددانشگاهی واحد اصفهان عدالت درمانی برای بیماران را از موضوعات اساسی در طرح درمان در منزل جهاددانشگاهی دانست و گفت: در موارد بسیاری شاهد بستری‌های بی مورد در بیمارستان‌های دولتی هستیم و به همین دلیل وزارت بهداشت به دنبال اجرای این سیاست است که ادامه روند درمان برخی بیماران در منزل انجام شود که این کار برای بیمارستان‌ها مشکلاتی در بخش‌های حقوقی، نیروی انسانی و نظارتی به همراه دارد.

خادم الفقرا ادامه داد: به همین دلیل، تفاهم‌نامه‌هایی توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی با مراکز مراقبت در منزل منعقد شد تا آنها با اعمال نظارت صورت گرفته توسط نهادهای مربوطه در این بخش وارد شوند، سیاست جهاد دانشگاهی نیز ورود به این موضوع بود و در این پیوند، مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاد دانشگاهی با اخذ مجوز از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کار خود را از آبان امسال آغاز کرد.

وی با بیان اینکه محافظت از درخواست کنندگان در برابر درمان‌های غیر قانونی و جلوگیری از هرگونه آزار و اذیت برای ارائه‌دهنده و گیرنده خدمات جزو سیاست‌های این مرکز است، اظهار داشت: از حدود ۴۰۰ درخواستی که در سه ماه گذشته به این مرکز اعلام شده، بیشتر آنها با مشاوره حل و در ۱۵ درصد موارد منجر به ارایه خدمت در منزل شد.

مدیر مرکز درمان در منزل جهاددانشگاهی واحد اصفهان با تاکید بر اینکه خدمات این مرکز، اورژانسی نیست، خاطرنشان کرد: ما اگر با درخواست اورژانسی مواجه شدیم آن را به واحد مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گزارش می‌کنیم و از طرفی از اورژانس خواستیم که اگر موارد غیر اورژانسی دارند به ما ارجاع بدهند که این موضوع در حال بررسی است.

خادم الفقرا، تعرفه‌های این مرکز را بین دولتی و خیریه‌ها اعلام کرد و گفت: معاونت پرستاری وزارت بهداشت سال گذشته پیشنهاد کرد که ارایه خدمات درمان و مراقبت در منزل زیر پوشش بیمه قرار بگیرد که با توجه به محدودیت‌های مالی فعلی، ممکن است این کار به تعویق بیفتد اما حمایت از اجرای این طرح‌ها برای دولت به صرفه است زیرا بار کاری آن را کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه این مرکز دارای بخش تحقیقات و توسعه است، تصریح کرد: این مرکز زیر مجموعه معاونت پژوهشی است و می‌توان از اطلاعات آن برای پژوهش‌ها و رصد مشکلات استفاده کرد.

همچنین احمد رسالت مسوول فنی مرکز درمان و مراقبت در منزل جهاددانشگاهی اصفهان نیز یکی از اهداف راه‌اندازی این مرکز را کاهش ورود بیماران بدون مورد به بیمارستان‌ها عنوان و تاکید کرد: وقتی پزشکی داخل منزل بر بالین بیمار قرار می‌گیرد می تواند با خیالی آسوده، راهنمایی و مشاوره کند.

کلید واژه ها: درمانیک درمان در منزل جهاد دانشگاهی واحد اصفهان معاونت پژوهشی درمان سالمندانپ


نظر شما :