نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد:

حرکت کشور در مرزهای دانش؛ حاصل و نتیجه‌ی تفکر جهاددانشگاهی

۴۰ سال خودباوری با جهاددانشگاهی
۱۲ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۲ کد : ۲۱۱۳۱ عمومی
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: آن‌چه که امروز تحت عنوان پیشرفت‌های فنی و تکنولوژی شاهد هستیم به‌گونه‌ای که ایران می‌تواند در مرزهای دانش فعال و در بسیاری از زمینه‌ها جز چند کشور پیشرفته علمی جهان باشد نتیجه تفکری است که جهاددانشگاهی آن را دنبال کرد.
حرکت کشور در مرزهای دانش؛ حاصل و نتیجه‌ی تفکر جهاددانشگاهی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی اصفهان، عباس مقتدایی در خصوص ۱۶ مرداد سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی و خدمات این نهاد انقلابی، اظهار کرد: جهاددانشگاهی برآمده از نیازی بود که سال‌ها کشورمان به دنبال تامین آن بود. این نهاد انقلابی با بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های علمی کشور و با رویکرد جهادی تلاش کرد عقب‌ماندگی‌های ایران در طول سال‌های گذشته را جبران کند.

وی افزود: جهاددانشگاهی در عرصه‌های مختلفی نظیر کشاورزی، طب، صنایع هوافضا و نظایر آن و اموری که به مسایل تراریخته یا مباحث مرتبط با ژنتیک مربوط می‌شد پرداخت و تلاش کرد تا در زمینه‌های مختلف فنی و تکنولوژی در عرصه‌هایی نظیر آب، کشاورزی و همه جنبه‌هایی که کشور به آن نیاز دارد حرف‌های جدیدی برای گفتن داشته باشد.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: جهاددانشگاهی به‌عنوان یکی از نخستین مجموعه‌ها با بهره‌گیری از ظرفیت اساتید دانشگاه، متخصصان و افراد دارای تجربه فنی و علمی تلاش کرده نیاز کشور را برطرف کند و راه را برای سایر فعالان این عرصه هم گشود و آن‌چه که امروز تحت عنوان پیشرفت‌های فنی و تکنولوژی شاهد هستیم به‌گونه‌ای که ایران می‌تواند در مرزهای دانش فعال و در بسیاری از زمینه‌ها جز چند کشور پیشرفته علمی جهان باشد نتیجه تفکری است که جهاددانشگاهی آن را دنبال کرد.

مقتدایی ادامه داد: جهاددانشگاهی روحیه خودباوری را به جامعه تزریق کرد و این نهاد انقلابی پیش‌قراول سرعت بخشیدن به دستاوردهای علمی بوده است. موضوعات مختلفی نظیر ماهواره‌ها، هوافضا و مباحث مرتبط با اصلاح نژاد دام و کسب دستاوردهای مهمی در زمینه نانوتکنولوژی و دانش‌های مرتبط با زیست‌شناسی از جمله اقدامات علمی مهمی است که در کنار هزاران مقاله علمی و پژوهشی می‌توان به‌عنوان دستاوردهای جهاددانشگاهی از آن نام برد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به این‌که جهاددانشگاهی یک ظرفیت موجود است که باید از آن استفاده کرد، گفت: معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور با شناخت عمیق از جنبه‌های علمی، فرهنگی، تکنولوژی و دانش‌های متعددی که در سال‌های گذشته در جهاددانشگاهی ایجاد شده است باید نسبت به تقویت این مجموعه اقدام کند و نیاز است این نهاد انقلابی خود را به‌عنوان یک ظرفیتِ در اختیار کشور به‌روزرسانی کند. امروز اگر در کشور مشکلاتی وجود دارد و نیاز به دارو احساس می‌شود جهاددانشگاهی می‌تواند در تمام این عرصه‌ها و عرصه‌های دیگر پیشگامی و تلاش‌های سابق خود را تکمیل کند.

وی در پاسخ به این سوال که ارتباط شما با جهاددانشگاهی در این سال‌ها به چه شکل بوده است، گفت: در بسیاری از موارد نتایج فعالیت‌های جهاددانشگاهی را در قالب گزارش‌هایی تنظیم شده ملاحظه کرده‌ام، اما احساس می‌کنم این نهاد انقلابی در شناساندن خود به جامعه باید بیش‌ازپیش تلاش کند.

کلید واژه ها: ۴۰ سال خودباوری با جهاددانشگاهی نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مقتدایی


نظر شما :