رئیس دانشگاه اصفهان:

تفکر و تجربه جهاد دانشگاهی، راهگشای خروج از وضعیت فعلی کشور است

۲۱ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۰ کد : ۲۱۶۳۰ عمومی
رئیس دانشگاه اصفهان گفت: جهاد دانشگاهی به همراهی و حمایت دستگاه های مختلف نیاز دارد تا توانمندی های این نهاد به منصه ظهور گذاشته شود و گرهی از مشکلات کشور باز شود.
تفکر و تجربه جهاد دانشگاهی، راهگشای خروج از وضعیت فعلی کشور است

 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان، هوشنگ طالبی در خصوص ۱۶ مرداد- سالروز تأسیس جهاد دانشگاهی و خدمات این نهاد انقلابی، اظهار کرد: اساس پیدایش جهاد دانشگاهی ایجاد حرکتی چابک، مبتنی بر دانش و ظرفیت‌های داخلی، استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی و علمی برای حل مشکلات و معضلات کشور بود و این نهاد با این پشتوانه فکری شکل گرفت و طی ۴۰ سال گذشته مشغول ارائه خدمت است.

وی افزود: اکنون که کشور با تحریم‌های ناعادلانه آمریکا مواجه است، فرصتی برای بازتعریف اقتصاد کشور بدون نفت ایجاد شده و تفکر و تجربه جهاد دانشگاهی راهکاری گره‌گشا برای برون رفت از وضعیت فعلی است.

به گفته رئیس دانشگاه اصفهان، استفاده از ظرفیت علمی و توانمندی‌های این نهاد در وضعیت فعلی بسیار کمک کننده است و اکنون باید از راه پیموده جهاد دانشگاهی استفاده کنیم.

طالبی تاکید کرد: جهاد دانشگاهی از ابتدای تشکیل تا به امروز در هر زمان و هر موقعیتی، از او خواسته شده پای کار بایستد و کشور را برای رفع مشکلات و معضلات پیش آمده همراهی کند.

وی اضافه کرد: دانشگاهیان دانشگاه اصفهان خود را جدا از جهاد دانشگاهی نمی‌دانند و همواره در تعامل با این نهاد بوده و هستند.

به گفته رئیس دانشگاه اصفهان، با وجود تمام صداقتی که از این نهاد به جا مانده از انقلاب وجود دارد، جهاد دانشگاهی از نظر حمایت سایر دستگاه ها در جایگاه واقعی خود قرار ندارد و نیاز است که بیشتر مورد حمایت قرار گیرد.

طالبی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به همراهی و حمایت دستگاه های مختلف نیاز دارد تا توانمندی های این نهاد به منصه ظهور گذاشته شود و گرهی از مشکلات کشور باز شود.

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می توان این حمایت و تعاملات را افزایش داد؟ تصریح کرد: این موضوع فرهنگی است و نیاز به فرهنگ سازی دارد. متاسفانه جوان ترها، مدیران جهاد دانشگاهی را نمی شناسند و به همین دلیل در پاره ای موارد حمایت ها کمتر است.

رئیس دانشگاه اصفهان، وظیفه جهاد دانشگاهی در این خصوص را شناساندن توانمندی‌های خود و توسعه آن در بدنه اجرایی کشور دانست و گفت: جهاد دانشگاهی در این عرصه باید فعال تر گام بردارد.

طالبی درباره شاخص هایی که جهاد دانشگاهی را به عنوان نهادی برخاسته از دل انقلاب متمایز می‌کند، تصریح کرد: تفکر انقلابی، خلوص نیت، وظیفه شناسی، تحرک و فارغ بودن از بروکراسی‌ها، نگاه علمی و دانش بنیان بودن تصمیم سازی، جامعه گرایی و در یک کلام برای خدا کار کردن از شاخصه های اصلی این نهاد برخاسته از انقلاب است.

وی افزود: با توجه به شاخص هایی که گفته شد، اگر نیت حل مشکلات باشد با هزینه کم و بهره وری بالا همراه خواهد بود و در این میان جهاد دانشگاهی اولویت اصلی برای ارجاع امور و مشکلات جامعه را دارد.


نظر شما :