کتاب «اخبار» روی میز گفت‌وگو

۲۲ آبان ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۹ کد : ۳۷۸۶۲ عمومی فرهنگی اخبار ویژه
کتاب «اخبار» روی میز گفت‌وگو

انتشارات جهاد دانشگاهی اصفهان و فرهنگسرای تخصصی رسانه، به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی، نشست گفت‌وگو دربارۀ کتاب «اخبار» را برگزار می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی اصفهان، «هر روز نیمی از افراد بشر مفتون اخبار می‌شوند.» این تیتری است که هرگز آن را از سازمان‌هایی نمی‌شنویم که معمولاً به خبرهای مربوط به افراد سرشناس و برجستۀ جامعه و فسادها و اتفاقات حیرت‌آور می‌پردازند. 
اخبار می‌داند چطور مکانیسمش را از نظرها پنهان کند و چون‌وچرا کردن درباره‌اش را دشوار سازد. اخبار آشکار نمی‌کند که صرفاً امور جهان ما را گزارش نمی‌کند بلکه بی‌وقفه در حال خلق سیاره‌ای جدید در ذهن ماست؛ جهانی که با اولویت‌های کاملاً متمایز اخبار همسوست.
اما چرا دائم به سراغ اخبار می‌رویم؟
هیچ فکر کرده‌اید که چرا گزارش‌های فجایع جذاب‌اند؟
چرا به روابط عاشقانۀ افراد مشهور توجه و علاقه نشان می‌دهیم؟ 
و چرا وقتی سیاستمداری وجهه خود را از دست می‌دهد لبخند می‌زنیم؟
از سنین کم به ما یاد می‌دهند قدرت تصاویر و کلمات را درک کنیم. ما را به موزه می‌برند و با لحنی جدی، به ما یاد می‌دهند که برخی از نقاشی‌های هنرمندانی که مدت‌هاست از دنیا رفته‌اند، می‌توانند دیدگاه‌های ما را متحول کنند. ما را با اشعار و داستان‌هایی آشنا می‌کنند که قادرند زندگی‌مان را تغییر دهند ولی به‌ندرت چیزی دربارۀ کلمات و تصاویری به ما می‌آموزند که در هر ساعت از روز از طریق اخبار به ما القا می‌شود. از نظر ما، سردرآوردن از پیرنگ داستانی اتللو، مهم‌تر از توانایی رمزگشایی از صفحۀ اول یک روزنامه است!

کتاب «اخبار»، نوشتۀ آلن دوباتن مخاطب را به سمت درکی روشن از نیرویی هدایت می‌کند که بیش از همه بر نگاه ما به واقعیت اثر می‌گذارد. 
آلن دوباتن در این کتاب از دو منظر متفاوت به خبر نگاه می‌کند: یکی دیدگاه تولیدکنندگان خبر و دیگری دیدگاه مخاطبان به‌عنوان مصرف‌کننده‌ی اخبار. او کتاب خود را به شش بخش تقسیم کرده و در هر بخش، یکی از انواع اخبار را از دید طرفین معادله (تولیدکننده و مصرف‌کننده) بررسی کرده است: اخبار سیاسی، اخبار جهان، اخبار اقتصادی، اخبار هنرمندان و سلبریتی‌ها،  اخبار حوادث و  اخبار مرتبط با مصرف‌ و جامعه‌ مصرفی.
کتاب «اخبار» به سؤال مهم «چرا ما مخاطبان مدام اخبار را چک می‌کنیم؟» این‌گونه پاسخ می‌دهد: «بخش زیادی از این موضوع به ترس باز‌می‌گردد. پس از حتی اندک زمانی دور بودن از اخبار، بنا به عادت، احساس نگرانی در ما رو به افزایش می‌گذارد. درعین‌حال نوع خاصی از لذت هم در این حین در کار است. اخبار هر چقدر هم وحشتناک و شاید حتی در بدترین شکل ممکن، می‌تواند در حکم رهایی باشد از بار خفقان‌آور زندگی ما با خودمان.»
انتشارات جهاد دانشگاهی اصفهان و فرهنگسرای تخصصی رسانه، به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی، نشست گفت‌وگو دربارۀ این کتاب را برگزار می‌کنند. سخنران این نشست، دکتر مهدی ژیان پور، محقق رسانه، عضو هیأت علمی و رئیس جهاد دانشگاهی واحد اصفهان است و علاقه‌مندان برای شرکت در آن می‌توانند روز دوشنبه 24 آبان ماه رأس ساعت 15 به سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی مطبوعاتی اصفهان مراجعه کنند.


نظر شما :