پنج راه آسان و مؤثر برای کاهش استرس در محیط کار

۲۳ آبان ۱۴۰۰ | ۱۶:۲۲ کد : ۳۷۹۴۶ عمومی
پنج راه آسان و مؤثر برای کاهش استرس در محیط کار

1.اولویت‌هایتان را مشخص کنید

با وجود ضرب‌العجل‌های مختلف و اولویت‌هایی که مدام در حال تغییر هستند، بسیار حائز اهمیت است که آنچه واقعا برای‌تان مهم است و همچنین دلایل اهمیت آن را مشخص کنید. این کار نیاز به شفاف‌سازی دارد. باید بدانید که چه نقشی در سازمان دارید، اولویت‌های سازمان شما چیست و اهداف شخصی و نقاط قوت شما چه هستند. یک لیست از اولویت‌هایی تهیه کنید که دارای بیشترین اثر هستند و بیشترین هماهنگی را با اهداف خودتان دارند سپس برای انجام آنها برنامه ریزی کنید.

۲. نفس عمیق بکشید

اگر احساس خستگی بیش از حد دارید و یا از یک جلسه‌ی پُر فشار خارج شده‌اید و نیاز به پاک‌سازی ذهن‌تان دارید، چند دقیقه تنفس عمیق می‌تواند مجددا تعادل ذهنیتان را را برقرار سازد. به‌ سادگی برای ۵ ثانیه هوا را به درون ریه‌هایتان بفرستید، نگه‌ دارید و با شمارش مشابه از طریق دهان، هوا را خارج کنید.

3.کمال‌گرایی را کنترل کنید

وقتی اهداف غیر واقعی را برای خود تعیین می‌کنید یعنی قرار است خود را تحت فشار قرار دهید. درست است که رسیدن به یک دستاورد بزرگ می‌تواند به شما کمک کند احساس خیلی خوبی در مورد خود داشته باشید و در محل کارتان بدرخشید اما حتمـــا سعی کنید کمال گرایی را در حالت کنترل قرار دهید؛ تلاش برای انجام بهترین خود و سپس گرفتن بازخورد خوب از تلاش، یک استراتژی خوب است اما حواستان باشد غیرواقعی و بیش از توانایی های فعلیتان از خود انتظار نداشته باشید چون  قطعاً باعث استرس و فشار زیاد بر شما خواهد شد.

4. بر افکار منفی تمرکز نکنید

اگر بر جنبه منفی هر موقعیت و تعامل متمرکز شوید، خود را از انرژی و انگیزه تخلیه می‌کنید. سعی کنید در مورد کار خود مثبت فکر کنید، از تعامل زیاد با همکاران منفی پرهیز کنید و در مورد دستاوردهای کوچکتان خود را تشویق کنید. ممکن است موارد منفی در محیط کار باشند که خارج از کنترل ما باشند مانند رفتار منفی دیگران. اما توجه کنید که روش انتخاب واکنش ما به این موارد تحت کنترل خودمان است.

5. در محل کار خود گیاه داشته باشید

یکی از کم‌هزینه‌‌ترین و بهترین راه‌های کاهش استرس در محل کار ، داشتن یک گلدان کوچک در کنار میزتان است. گیاهان علاوه بر تصفیه هوا و زیبایی محیط باعث ایجاد آرامش و نشاط در شما می‌شوند.


نظر شما :