جلسه رونمایی و نقد کتاب «اصول شهر پیاده‌مدار؛ ۱۰۱ گام برای ساخت مکان‌های بهتر»

۲۸ دی ۱۴۰۱ | ۱۲:۲۵ کد : ۵۲۸۱۹ عمومی پژوهشی اخبار ویژه
این کتاب هند بوکی مفید برای کسانی است که می‌خواهند به صورت تجربی با گام‌های موثر بر پیاده‌مداری فضاهای شهری و تجارب مرتبط با آن آشنا شوند و نیز اصول و راهبردهای ارائه شده در آن را، در طرح‌ها و مطالعات خود به کار برند.
جلسه رونمایی و نقد کتاب «اصول شهر پیاده‌مدار؛ ۱۰۱ گام برای ساخت مکان‌های بهتر»

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد لصفهان و به نقل از خبرگزاری ایسنا منطقه اصفهان، ترجمه کتاب "Walkable City Rules; 101 Steps to Making Better Places" با عنوان «اصول شهر پیاده‌مدار؛ ۱۰۱ گام برای ساخت مکان‌های بهتر»، حاصل تلاش جمعی از اعضای هیئت علمی معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان است که توسط نشر طحان منتشر شده است.

این کتاب، نخستین بار در سال ۲۰۱۸ توسط چهره شناخته‌ شده در حوزه مطالعات فضاهای پیاده‌مدار، با عنوان انگلیسی "Walkable City Rules; 101 Steps to Making Better Places"، توسط جف اسپک (Jeff Speck) به زبان انگلیسی منتشر شد. در این کتاب نویسنده کوشیده است که در ادامه کتاب قبلی خود تحت عنوان «شهر پیاده مدار»  با ارائه اصول کاربردی مرتبط با مبحث پیاده‌ مداری، راهکارهای عملیاتی و چگونگی رسیدن به این هدف را در طرح‌ها و برنامه‌های شهری تبیین نماید. این اصول، در قالب ابعاد گوناگون اثرگذار بر حوزه فضاهای پیاده‌مدار، اعم از اصلاح کاربری‌ها، شبکه معابر، مسیرهای دوچرخه، مشخصات هندسی و عرض معابر، قواعد مرتبط با تقاطع‌ها، پارکینگ‌ها و پیاده‌روها و ارتقا و بهینه‌سازی فضاهای عمومی جذاب در قالب ۱۹ فصل، تدوین و ارائه شده است.

می توان گفت کتاب «اصول شهر پیاده‌مدار؛ ۱۰۱ گام برای ساخت مکان‌های بهتر» به عنوان هند بوکی مفید برای کسانی است که می‌خواهند به صورت تجربی با گام‌های موثر بر پیاده‌مداری فضاهای شهری و تجارب مرتبط با آن آشنا شوند و نیز اصول و راهبردهای ارائه شده در آن را، در طرح‌ها و مطالعات خود به کار برند.

علاوه بر این، کتابی مفید برای جامعه حرفه‌ای و آکادمیک اعم از اساتید، دانشجویان و همچنین مدیران حوزه طراحی و برنامه‌ریزی شهری، حمل‌ونقل، مدیریت شهری و نیز همه کسانی است که در شهرها زندگی می‌کنند.

آنچه که می خوانید یک پاراگراف منتخب از متن این کتاب است:

از کجا شروع کنیم؟ با نگاه به شبکه خیابانی هر شهر، فرصت‌هایی پدیدار می‌شود. بیشترین کاری که می‌توان انجام داد، استفاده از «آسفالت اضافی» است که با کاهش عرض خطوط رانندگی فراهم می‌شود. این فرصت‌ها باید با درنظر گرفتن تصویر کلان منطقه‌ای تجمیع شوند، به طوری که مسیرهای پیاده‌روی و سایر امکانات بزرگ‌مقیاس همه به هم گره خورده و در هم آمیخته‌اند. چنانچه همه چیز خوب پیش برود، می‌توان ادعا کرد شبکه دوچرخه‌ای که سفر با آرامش را بین دو مقصد فراهم می‌کند، ممکن خواهد بود.

کتاب «اصول شهر پیاده‌مدار؛ ۱۰۱ گام برای ساخت مکان‌های بهتر» به ترجمه مینا کشانی همدانی، پرستو دارویی، الهام قاسمی، مریم کریمی‌آذر، سید بهزاد صائب و نیز ویراستاری جمشید لقائی توسط انتشارات طحان به چاپ رسیده است.

شایان ذکر است که جلسه رونمایی و نقد این کتاب در تاریخ  ۲۹ دی ماه ۱۴۰۱ مصادف با روز ملی هوای پاک، در محل کتابفروشی اردیبهشت، جنب درب شمالی دانشگاه اصفهان، در ساعت ۱۶ الی ۱۸ برگزار می‌شود.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی واحد اصفهان پیمان شاه سنایی پیمان شاهسنایی معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان


نظر شما :